Archive for the ‘czech’ Category

Tiskové prohlášení – 5. května

Tuesday, May 5th, 2009

Ministerstvo vědy, školství a sportu 4. května univerzitám poslalo dopis, kterým prohlašuje “schvalování iniciativy Rektorského sboru pro uvedení nového modelu financování systému vysokého školství v Chorvatské republice.” Rektorský sbor navrhoval bezplatné vdělání, ve kterém by kritérium pro neplacení byla úspěšnost ve studiu. Tím je vlastně jako rádoby nové řešení znovu nabídnut už egzistující lineární model placení. Souhlasem s návrhem Rektorského sboru Ministerstvo se pokouší obelhávat veřejnost předstíráním ústupku tam, kde vlastně neegzistuje. (more…)

Tiskové prohlašení ze dne 4. května 2009. – OTEVŘENÝ DOPIS VEŘEJNOSTI

Monday, May 4th, 2009

Filosofická fakulta v Záhřebě vchází do třetího týdnu blokády. Současně je blokováno kolem dvaceti jiných fakult v osm chorvatských měst. Vyloučenou odpovědnost pro tento stav nese resorní ministerstvo a Vláda Chorvatské Republiky. Ani dva týdny blokády vyukového systému nepovzbudili příslušné, aby převzali zodpovědnost i když příjemce studentských požadavek byl od samého počátku jasně naznačen. Ani jednou přiměřenou reakci ani ministerstvo ani Vláda neodpověděli na studentské požadavky. Ba naopak, zabývají se nahradními strategiemi přehazování zodpovědnosti na rozličné akademické instituce. Takovou politiku považujeme za katastrofální, nekompetentní a nezodpovědnou. Nicméně mylná a nezodpovědná byla reakce Akademického senátu Univerzity. (more…)

Tiskové prohlašení ze dne 2. května 2009. – 13. den blokády

Saturday, May 2nd, 2009

Tento týden jsme byli svědkové ještě jedné příhody nestoudného chování ministra a domnělé autonomní akademické společnosti.

Rektorský sbor na zasedání, kterého se účastnil i ministar Primorac, rozhodl nepodporovat požadavky a metody studentů, kteří se bouří na fakultách a univerzitách v celém Chorvatsku. Takto rektoři ukázali jak málo jim záleží na akademickém světě, kterým prý řídí, a ukázali, že jsou obyčejní vykonavatelé všech příkazů, které před nich klade ministar Primorac. (more…)

Tiskové prohlášení ze dne 25. dubna 2009 – 6. den blokády

Saturday, April 25th, 2009

Po pěti dnech blokády v pěti největších chorvatských městech, konečně zareagovala nejvyšší instance. Avšak i premiér projevil základní neporozumění jednoduchých a jasně artikulovaných studentských požadavků tím, že doslova opakoval postoj resorního ministra. Premiér se domnívá, že se za zády studentských protestů ukrývá některá „politická opce“. V tom s premiérem plně souhlasíme. Nicméně, tato politická opce není ve vztahu s žádnou z chorvatských politických stran. Tady jde o politickou opci, která chce sociální rovnoprávnost, sociální spravedlnost a celkové veřejné dobro. Zdá se nám, že taková možnost mezi chorvatskými politickými stranami neexistuje. To poznali studenti, syndikáty a velké množství občanů, od kterých každodenně dostáváme vzkazy podpory. Vzhledem k tomu, že se nacházíme v době těsně před volbami, zdá se, že premiér nevidí, že existují i vyšší cíle než drobné každodenní politické zájmy – což je zřejmě jediná oblast činnosti našeho předsedy Vlády jako politického subjektu. (more…)

Tiskové prohlašení ze dne 22. dubna 2009. – 3. den blokády

Wednesday, April 22nd, 2009

Kvůli neustálém překrucování faktů a vyjadřování zřejmých lží pědstaviteli ministerstva školství a Univerzity, jsme donuceni některé věci ještě jednou zopakovat.

1. Snaha o bezplatné vzdělání dostupné pro všechny neznamená také snahu o prospěch tzv. věčných studentů. Chceme bezplatné vzdělání výhradně v průběhu řadného studia pro ty, kteří splnili podmínky příjmacího řízení.
2. Znovu slyšíme argumenty, které schvalují školné jako stimulant pro studenty. Naopak, jediná závažnější studie o tom problému v Chorvatsku (Dolenec, Marušić, Puzić 2006.) ukazuje, že neexistuje vůbec žádná korelace mezi placením a úspěšnosti s jedné strany a trvání studia ze strany druhé. Tedy platící studenti i ti, kteří neplatí, studují přibližně stejně dlouho a se stejným úspěchem. (more…)

Tiskové prohlašení ze dne 21. dubna 2009. – 2. den blokády

Tuesday, April 21st, 2009

Zdá se, že některé věci je nutno stále znovu opakovat, aby se prorazily srkz hluk tiskových distorzí a falsifikací. První, z těch věcí, se týká dobře známé teze o menšinové “gerilové organizaci”, která, je prý zodpovědná za tuto akci. Ještě jednou opakujeme, že taková organizace neexistuje. Provedení blokády výuky se včera aktivně zůčastnilo aspoň tisíc studentů. Kdokoliv se nacházel včera na fakultě to může potvrdit. Rozhodnutí o pokračování blokády bylo včera večer demokraticky schváleno po veřejné diskusi. Navzdory pozdnímu termínu konání, pléna (skončil ve 23:00) se zúčastnilo víc než 500 studentů, ve zcela plném sálu. Jestli tomu přidáme doposud veřejně prohlášená vyjádření podpory jisté části profesorů (někteři z nich se aktivně podílejí na provedení našeho alternativního edukativního programu), celých oddělení, jako npř. Ústav filozofie, teze o marginalní skupince samozvaných dobrodruhů se už nemůže udržet. (more…)

Vyjádření pro média nezávislé studentské iniciativy za právo na bezplatné vzdělávání, 20.4.2009.

Monday, April 20th, 2009

Ve chvíli, kdy se pod byrokratickým heslem «participace» administrativním dekretem bez předcházející veřejné rozpravy, ruší rovnoprávné právo na vzdělání pro všechny, bez ohledu na to, že je vzdělání jako univerzální a povinný civilizační cíl potvrzeno v Deklaraci o lidských právech Organizace spojených národů, cítíme se zavázanými povstat na ochranu toho práva, nejen ve jménu svém, ale ve jménu společnosti jako celku. Právo na vzdělání považujeme za základní prvek každé demokracie. (more…)