Tiskové prohlašení ze dne 22. dubna 2009. – 3. den blokády

Kvůli neustálém překrucování faktů a vyjadřování zřejmých lží pědstaviteli ministerstva školství a Univerzity, jsme donuceni některé věci ještě jednou zopakovat.

1. Snaha o bezplatné vzdělání dostupné pro všechny neznamená také snahu o prospěch tzv. věčných studentů. Chceme bezplatné vzdělání výhradně v průběhu řadného studia pro ty, kteří splnili podmínky příjmacího řízení.
2. Znovu slyšíme argumenty, které schvalují školné jako stimulant pro studenty. Naopak, jediná závažnější studie o tom problému v Chorvatsku (Dolenec, Marušić, Puzić 2006.) ukazuje, že neexistuje vůbec žádná korelace mezi placením a úspěšnosti s jedné strany a trvání studia ze strany druhé. Tedy platící studenti i ti, kteří neplatí, studují přibližně stejně dlouho a se stejným úspěchem.
3. Představitelé Univerzity bezostyšně manipulují statistickými údajemi, když tvrdí, že je průměrné školné v Chorvatsku 400 €, avšak pravda je, že průměrné školné činí (podle oficiálních dat) 950 €.
4. Rovněž se denně pokoušejí přesvědčit obecenstvo, že fakultu obsadila skupina partizánů a že svou vůli vnucují většině studentů. nicméně, ještě jednou klademe důraz na to, že všechna rozhodnutí, i ta o pokračování nebo o přerušení blokády, se schvalují přímým demokratickým způsobem na otevřeném plénu všech přítomných. Jenom včera se pléna zúčastnilo asi 650 lidí.
5. Považujeme za zvláště hanebné, zbabělé a takové zodpovědné funkci úplně nepřiměřené chování ministra Primorce, který se neuráčil ani komentovat blokádu výuky na dvou velkých a významných fakultách v Chorvatsku.
6. Vedení filozofické fakulty se na dnešním zasedání, kterého se zúčastnili zástupci pléna, usneslo, že jsou požadavky a metody studentského převzetí kontroly nad Filozofickou fakultou zcela oprávněné a v souladu s tím bylo rozhodnuto, že se výuka přerušuje do konce týdne. Plénum svůj názor na to rozhodnutí vyjádří dnes večer. podrobnější údjae o tom budou k dispozici zítra na tiskové konferenci.
7. Znovu podotýkáme, že nejde jenom o boj za studentská práva, ale také o boj za celospolečensky hodnotný cíl.

Tags:

Leave a Reply