Tiskové prohlášení – 5. května

Ministerstvo vědy, školství a sportu 4. května univerzitám poslalo dopis, kterým prohlašuje “schvalování iniciativy Rektorského sboru pro uvedení nového modelu financování systému vysokého školství v Chorvatské republice.” Rektorský sbor navrhoval bezplatné vdělání, ve kterém by kritérium pro neplacení byla úspěšnost ve studiu. Tím je vlastně jako rádoby nové řešení znovu nabídnut už egzistující lineární model placení. Souhlasem s návrhem Rektorského sboru Ministerstvo se pokouší obelhávat veřejnost předstíráním ústupku tam, kde vlastně neegzistuje. Samotný dopis je tolik protiřečný, nejasný a dvojsmyslný v skoro každé formulaci, že nemůžeme s jistotou určit oč vlastně jde. Kdyby opravdu šlo o krok dopředu pro ministerstvo jsou způsoby, jak to vyjádřit zřetelně. Včerejším dopisem to rozhodně nedokázali, dokonce zanechali dojem úmyslně vyrobené dvojsmyslnosti a nesrozumitelnosti. Ministerstvo stále odmítá vyjádřit svůj postoj ohledně žádosti studentské iniciativy, tj. ohledně podmínek pro zrušení blokády předložených v Otevřeném dopisu veřejnosti. Tím znovu ukazuje rozměr své arogantní lhostejnosti a neschopnosti, které jsou daleko pod úrovni, která úředníkům veřejného zájmu náleží.

Na včerejším zasedání Rady Filosofické fakulty byla odvolána podpora blokády výuky, ačkoliv Rada cíle iniciativy nadále podporuje. Je nám známo, že jsou členy fakulty pod velkým tlakem. Přesto jsme zklamáni, když vidíme, že kalkulace kratkodobých zájmu instituce přemohly nad odvahou v ochraně dlouhodobého a obecného práva.

Rázně odsuzujeme potlačování a porušování lidských prav na ojedinělých fakultách a vyzýváme studenty, profesory a širší veřejnost, aby, spolu s námi, vytrvali v ochraně veřejného zájmu a základních prav.

Tags:

Leave a Reply